Quiet Life static shhh T-shirt

Akce
Neohodnoceno
1 390 Kč –20 %
Quiet Life static shhh T-shirt
1 390 Kč –20 % 1 112 Kč
Vyprodáno Vyprodáno Vyprodáno Zvolte variantu
Varianta

The Quiet Life Static Shhh T-Shirt in Tie Dye. Treated with an all over tie dye effect for extra character, this casual t-shirt from The Quiet Life is made from 100% cotton and has a screen printed graphic on the centre of the chest. Designed with comfort and everyday wear in mind, the curved neckline has a flexible ribbed trim whilst the body and short sleeves have straight cut hems to allow for easy layering with a sweatshirt or jacket. Positioned centrally and printed in black for impact against the pink, green and blue tone tie dye fabric background, the design shows a signature emblem of the brand surrounded by additional ‘No Noise. Sound Off’ lettering.

Bringing a fresh burst of colour and creativity to the season, The Quiet Life has introduced new goods for spring which reflect the California based brand’s love for art, colour and print across staple everyday silhouettes. Passionate about sharing the work of guest artists and encouraging others to pursue their own creative passions, The Quiet Life draws inspiration from art, music, photography and outdoor activities to create distinctive collections that are rich in personality whilst having relaxed appeal.

Detailní informace

Detailní popis produktu

  • 100% Cotton
  • Rib Knit Collar
  • Screen Printed Graphic
  • Regular Fit
ABOUT THE QUIET LIFE

Andy Mueller byl vychován na středozápadě na zdravé stravě BMX, skateboardingu, hudbě a časopisech. V raném věku se Andy stal závislým na umění tvorby obrázků a fotografování. V roce 1993 Andy založil OhioGirl Design, malé designové/foto/filmové studio. V roce 1997 Andy založil "The Quiet Life" s několika přáteli z OhioGirl.

Kromě The Quiet Life Andy pracuje na plný úvazek v Girl Skateboards jako člen nechvalně známého „Art Dump“. Andyho hlavní povinností ve společnosti Girl je art direct dívčí obuvnické společnosti Lakai Limited Footwear, ale také navrhuje grafiku skateboardových palub pro Girl Skateboards a Chocolate Skateboards, fotí pro Fourstar, Ruby a další značky v rámci Girl a přispívá i jinde, když to čas dovolí. Andy také pokračuje ve fotografování, designu a speciálních projektech na volné noze pod jménem OhioGirl a spoluřídí malý „indie“ hudební label s názvem OhioGold Records.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz