Oru Kayak Coast XT

Akce
Neohodnoceno
Značka: Orukayak
50 000 Kč –20 % 39 900 Kč
Skladem

Oru Kayak - NOVÝ MODEL Coast XT je nejlepší loď, jakou jsme dosud postavili. Nyní se lépe skládá, je komfortnější a bezpečnější. Je to expediční kajak pro ty největší dobrodružství, naše vlajková loď. Jeho velikost a tvary jsou inspirovány tradičními arktickými kajaky a dodávají mu skvělou rychlost a obratnost. Je schopný seriózních expedic a profesionálních výkonů. Extra popruhy na palubě lodi dovolují převézt další potřebný náklad pro vaši expedici nebo se hodí k asistenci při záchraně. Nastavitelné podpěry pro stehna přidávají ke komfortu a zlepšují kontrolu lodi. Coast XT je kajak, na který se nejen hezky kouká, ale na kterém se i krásně pádluje.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Oru Kayak Coast XT is built for serious adventure — and now we've made it even more sturdy, with new aluminum cockpit latches and extra-reinforced strap anchor points. Also added is a new geometric print pattern that screams "performance". The Coast XT is our super-fast origami kayak in the lineup — efficient in the water and can hold enough gear for days. It's tough enough to handle the open ocean, but still light enough to carry on your back. 

A 493 cm performance kayak that folds down to the size of a large suitcase. At 14.5 Kg, this origami kayak weights the same as an ultra-fancy carbon fiber one. It’s compact enough to store in your trunk, closet, boat, or garage — but can store a ton of gear. With the Oru Pack, you can even check it on a plane or hike into remote waters.

The Coast XT can handle anything you throw at it. The closed cockpit can be used with a spray skirt to keep you dry in waves or rain. It's best for intermediate and advanced paddlers.

Our origami kayaks are lightweight but extraordinarily strong. They're created from 5 mm double-layered, custom-extruded polypropylene with a 10-year UV treatment. Translation? Oru Kayaks are incredibly puncture + abrasion resistant and built to last. They can withstand sliding over rocks, bumping into obstacles, and folding up tens of thousands of time.

Weight: 32 Lbs (14.5 Kg)
Length: 16'2" (493 Cm)
Width: 25" (64 Cm)
Cockpit: 16" x 30" (41 x 76 Cm)
Storage: 180 liters 
Max paddler height: 6'3" (190.5 Cm)  
Weight capacity: 400 Lbs (181 Kg)
Kayak box: 33" x 14" x 29" (84 x 36 x 74 Cm)
Shipping box: 35" by 17" by 31" 
Set-up time: 10-15 minutes

 

 

 

Z KRABICE NA LOĎ ZA PÁR MINUT

Vyrábíme nejinovativnější přenosné lodě na světě – skládací flotilu navrženou s ohledem na jednoduchost, svobodu a radost. Naše kajaky jsou sbalitelné a kompaktní, ale nikdy neslevují z hlediska odolnosti nebo výkonu – a jsou stejně nenáročné na oči jako na vodě.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz