Oru Kayak Beach LT

Akce
3 hodnocení
Značka: Orukayak
32 500 Kč –20 %
Oru Kayak Beach LT
32 500 Kč –20 % 25 900 Kč
Skladem

Když jsme začínali s Oru Kayak, chtěli jsme udělat sport v přírodě přístupnější. Model Beach je naše nejjasnější vyjádření tohoto cíle. Jsme si stoprocentně jisti, že Beach, je nejjednodušší skládací kajak na světě, jeho složení zabere pouhé 3 minuty. Se svojí šířkou 71 cm, jde o velmi stabilní skládací kajak. V roce 2017 jsme předělali kokpit kajaku, aby se do kajaku lehce vešel kajakář každé velikosti a šíře. Beach je perfektní pro spontánní výlety a pro legraci, kterou si s ním užije celá rodina. Přestože je to naše nejjednodušší loď, stále je velmi solidně postavená a ctí ty nejvyšší standardy odolnosti a kvality. Vyrobeno v San Franciscu, Californii.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Oru Kayak Beach LT is perfect for fun, easy, and casual paddling. Our newest model is even easier to assemble and use — and added a groovy print pattern inspired by sand ripples. The Beach LT's stable hull shape and spacious cockpit make it ideal for beginners, without compromising speed and agility. Take the original origami kayak out for day trips, picnics, and mellow paddles on smooth water.

A 368 cm origami open-cockpit kayak that folds down to the size of couch cushion. At 11.3 Kg, it's half the weight of a traditional kayak. It’s compact enough to store in your trunk, closet, boat, or garage. With the Oru Pack, you can even check it on a plane or hike into remote waters.

The Beach LT is designed for smooth, calm water. The large, open cockpit is perfect for paddles with a dog, small child, or cooler for fishing. It's stable with great tracking, making it a great choice for first-time paddlers and beginners — but it's sporty enough for experienced kayakers as well.

Our boats are lightweight but extraordinarily strong. They're created from 5 mm double-layered, custom-extruded polypropylene with a 10-year UV treatment. Translation? Oru Kayaks are incredibly puncture + abrasion resistant and built to last. They can withstand sliding over rocks, bumping into obstacles, and folding up tens of thousands of time.

Weight: 25 Lbs (11.3 Kg)
Length: 12'1" (368 Cm)  
Width: 29" (74 Cm)
Cockpit: 24" x 69" (61 x 175 cm)
Storage: 140 liters  
Max paddler height: 6'6" (198 Cm)
Weight capacity: 300 Lbs (136 kg)
Kayak box: 33" by 12" by 29" (84 x 31 x 74 Cm)
Shipping box: 35" by 15" by 31" (89 x 41 x 79 Cm)
Set-up time: 5-10 minutes 

 
 

 

Z KRABICE NA LOĎ ZA PÁR MINUT

Vyrábíme nejinovativnější přenosné lodě na světě – skládací flotilu navrženou s ohledem na jednoduchost, svobodu a radost. Naše kajaky jsou sbalitelné a kompaktní, ale nikdy neslevují z hlediska odolnosti nebo výkonu – a jsou stejně nenáročné na oči jako na vodě.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz