Oru Kayak Haven

Akce Novinka
Neohodnoceno
Značka: Orukayak
50 000 Kč –20 % 39 900 Kč
Skladem

Haven je první skládací deblkajak (kajak pro dva) na světě. Může se pochlubit dokonalým výkonem a úžasnou skladností. Zároveň je také nejvšestrannějším kajakem z naší nabídky. V kajaku můžete jet 2 dospělí a 2 děti, popřípadě vyrazit s pejskem nebo pokusit štěstí při rybaření… Přehozením pár přezek z kajaku vytvoříte kajak s pouze jedním místem.

Haven kombinuje rychlost složení modelu Beach LT s výkonem a rychlostí Coast XT. Je to zkrátka loď nekonečných možností!

Detailní informace

Detailní popis produktu

 

Built for two, the Haven TT is a folding tandem with impeccable performance and unmatched portability. We've given it a major update and It now features extra-sturdy straps, buckles, and reinforced rails for holding all sorts of accessories — plus a new print pattern that recalls classic outdoor vibes. Paddle with your family, friends, or dog. Or convert it to a single — just because you can! it's the original origami boat with endless possibilities.

A 490 cm tandem kayak that folds down to a manageable box. At 18.6 Kg, this origami kayak is half the weight of a traditional double kayak. It’s compact enough to store in your closet and transport in your car.

The Haven TT is the most stable kayak in our lineup — think of it as a solid platform for all kinds of on-water fun. Its universal rail track system can hold all kinds of accessories for fishing, photography, or just holding a cold beverage. Its a great boat for paddlers of all abilities and ages.

Our origami kayaks are lightweight but extraordinarily strong. They're created from 5 mm double-layered, custom-extruded polypropylene with a 10-year UV treatment. Translation? Oru Kayaks are incredibly puncture + abrasion resistant and built to last. They can withstand sliding over rocks, bumping into obstacles, and folding up tens of thousands of time.

Weight: 41 Lbs (18.6 Kg)
Length: 16'1" (490 Cm)
Width: 33" (84 Cm)
Cockpit: 20" x 91" (51 x 231 Cm)
Max paddler height: 6'6" (198 Cm)
Weight capacity: 500 Lbs (226 Kg)
Kayak box: 34" x 17" x 29" (86 x 43 x 74 Cm) 
Shipping box: 35" by 18" by 31" (89 x 46 x 79 Cm)
Set-up time: 10-15 minutes 

 

 

 

Z KRABICE NA LOĎ ZA PÁR MINUT

Vyrábíme nejinovativnější přenosné lodě na světě – skládací flotilu navrženou s ohledem na jednoduchost, svobodu a radost. Naše kajaky jsou sbalitelné a kompaktní, ale nikdy neslevují z hlediska odolnosti nebo výkonu – a jsou stejně nenáročné na oči jako na vodě.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz