Oru Kayak Bay ST

Akce
Neohodnoceno
Značka: Orukayak
41 900 Kč –20 %
Oru Kayak Bay ST
41 900 Kč –20 % 33 490 Kč
Skladem

Bay ST je první model skládacího kajaku od Oru Kayak, který vznikl v roce 2012 v kampani na Kickstarteru. Během roku 2013 se první modely dostaly mezi zákazníky po celém světě. Mimo jiné jde o stálý exponát Muzea Moderního umění v San Franciscu. V roce 2017 prošel redesignem. Nyní umožňuje jednodušší složení a komfortněji se používá. Je dostatečně stabilní pro začátečníky, přičemž jeho délka a tvary z něj dělají rychlý kajak pro ostřílené borce. Je v něm spousta místa pro každodenní útěky mimo civilizaci nebo krátké kempování. Nejlepší je ovšem jeho rychlé sestavení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

ORU KAYAK BAY ST With our newest iteration we've added a bunch of great features to the product that launched Oru Kayak— a closed-cockpit performance kayak that's sporty, versatile, and light. We've made it even more durable, with new aluminum cockpit latches and extra-reinforced strap anchor points. Its updated print pattern is all about going back to our origami roots. The Bay ST is built for a wide variety of water types and conditions and holds enough gear for overnight trips.

A 373 cm kayak that folds down to the size of a large suitcase. At 11,8kg, it's far lighter than a rotomolded kayak. It’s compact enough to store almost anywhere. With the Oru Pack, you can even check it on a plane or hike into the wilderness.

The Bay ST is our most versatile origami boat. It can handle conditions from smooth lakes to ocean surf. The closed cockpit can be used with a spray skirt for open water paddling. It's best for intermediate and advanced paddlers, who will appreciate its speed and agility — but beginners with a few paddles under their belt will also love this model.

Our boats are lightweight but extraordinarily strong. They're created from 5 mm double-layered, custom-extruded polypropylene with a 10-year UV treatment. Translation? Oru Kayaks are incredibly puncture + abrasion resistant and built to last. They can withstand sliding over rocks, bumping into obstacles, and folding up tens of thousands of time.

Weight: 26 lbs (11.8 Kg)
Length: 12'3" (373 Cm)
Width: 25" (64 Cm)
Cockpit: 16" x 30" (41 x 76 Cm)
Storage: 90 liters 
Max paddler height: 6'3" (190.5 Cm)
Weight capacity: 300 Lbs (136 Kg)
Kayak box: 33" x 14" x 29" (84 x 36 x 74 cm)
Shipping box: 35" by 17" by 31" 
Set-up time: 10-15 minutes 

 
 

 

 

Z KRABICE NA LOĎ ZA PÁR MINUT

Vyrábíme nejinovativnější přenosné lodě na světě – skládací flotilu navrženou s ohledem na jednoduchost, svobodu a radost. Naše kajaky jsou sbalitelné a kompaktní, ale nikdy neslevují z hlediska odolnosti nebo výkonu – a jsou stejně nenáročné na oči jako na vodě.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz